Mma-Kickbox-Grappling interclub amatori

08/02/2020

Detalii:

Organizator Tamashyi Sport Center Telefon 0760 062 062 Email contat@tamashyi.ro Categorie Competiții

Program

Data:
Ora:

Clubul Sportiv Tamashyi Timisoara in colaborare cu Federatia Romana de Pangration Athlima organizeaza in data de 8 Februarie 2020 o competitie de arte martiale de contact, pe trei stiluri diferite de lupta: kickboxing, mixed martial arts si grappling.

Competitia este dedicata sportivilor amatori, indiferent de stilul de lupta sau federatia din care fac parte si va fi structurata pe doua categorii in cadrul fiecarui stil de lupta: super-fight-uri( diplome si medalii) si
piramide ( diplome si centuri).

La aceasta editie vom avea 2 ringuri pentru meciurile de kickbox, o cusca pentru meciurile de mma si un tatami pentru meciurile de grappling.

KICKBOXING
MECIURILE VOR AVEA LOC PE DOUA RINGURI DE BOX

PIRAMIDE:
Premii: diplome si centuri
CENTURILE SE VOR ACORDA CASTIGATORILOR PIRAMIDELOR DE LA CATEGORIILE DE GREUTATE SI DE VARSTA UNDE SE VOR INSCRIE MINIM 4 SPORTIVI.

MINIM 4 SPORTIVI INSCRISI PE CATEGORIE, NU SE POT INSCRIE SPORTIVI CARE
LUPTA IN GALE TELEVIZATE SAU PRO.
IN CAZUL IN CARE NU EXISTA MINIM 4 SPORTIVI PE CATEGORIE, CENTURA LA CATEGORIA RESPECTIVA NU SE ACORDA, IAR SPORTIVII POT OPTA PTR UN SUPER-FIGHT SAU POT LUPTA LA O CATEGORIE SUPERIOARA UNDE SE ACORDA O CENTURA.
IN CAZ DE EGALITATE DUPA CELE 3 REPRIZE REGULAMENTARE, SE VA ACORDA UN SINGUR EXTRA-ROUND. DACA MECIUL ESTE EGAL SI DUPA EXTRA-ROUND VA CASTIGA SPORTIVUL CEL MAI USOR.
Tragerea la sorti va fi facuta de un minor care nu stie sa citeasca si va fi inregistrata video.
La tragerea la sorti pentru meciurile din piramide se va tine cont de varsta si de categoria de greutate si nu se va tine cont de experienta sau clubul de care apartine sportivul, astfel pot lupta din primul tur sportivi de la acelasi club sau cu experienta diferita.
La piramide va exista un singur castigator, castigatorul centurii.

Meciurile se vor desfasura in ring, 3×1 minut jumate cu 1 minut pauza in calificari si 3×2 minute cu 1 minut pauza in finale.
Finalele se vor desfasura in ultima parte a competitiei, dupa ce se termina calificarile la toate categoriile de greutate.

SUPER-FIGHT-URI:
Premii: diplome si medalii
3×1 minut, 1 minut pauza la copii sub 10 ani,
3×1 minut jumatate, 1 minut pauza la copii 10-16 ani,
3x 2 minute, 1 minut pauza la sportivi peste 16 ani
Categorii de greutate:-25 kg, -30 KG, -35 KG, -40 KG,-45 KG,-50 KG,-55 KG,-60 KG,-65 KG,-70 KG,-75 KG,-80 KG,-85 KG,-90 KG,+90 KG

TEHNICI INTERZISE:
-lovituri de genunchi la copii, pana la 10 ani, lovituri de genunchi la cap la copii pana la 16 ani.Este permisa o singura lovitura de genunchi din clinch.
-lovituri cu coatele de orice fel
-lovituri din intoarcere cu bratul
-lovituri inghinale
-lovituri in coloana si in spatele capului

ECHIPAMENT OBLIGATORIU:manusi box/kickbox (in stare buna, marime in functie de categoria de greutate), casca, tibiere cu protectie pe metatarsiene,protectie dentara, protectie inghinala, protectie sâni la fete, short competiție sau pantaloni mulați, tricou, bustieră sau rashguard.

MMA
TOATE MECIURILE VOR AVEA LOC IN CUSCA

PIRAMIDE:

MINIM 4 SPORTIVI INSCRISI PE CATEGORIE, NU SE POT INSCRIE SPORTIVI CARE LUPTA IN GALE TELEVIZATE SAU PRO.
IN CAZ DE EGALITATE DUPA CELE 3 REPRIZE REGULAMENTARE,SE VA ACORDA UN SINGUR EXTRA-ROUND. DACA MECIUL ESTE EGAL SI DUPA EXTRA-ROUND, VA CASTIGA SPORTIVUL CEL MAI USOR.
La tragerea la sorti ptr meciurile din piramide se va tine cont de varsta si de categoria de greutate si nu se va tine cont de experienta sau clubul de care apartine sportivul, astfel pot lupta din primul tur sportivi de la acelasi club sau cu experienta diferita.

Sportivii care nu vor sa se inscrie in piramide vor putea lupta in Super-Fight-uri, pe aceleasi categorii de greutate ca si la piramide.

toate super-fight-urile vor fi sub regulament mma amatori, in cusca, 3×3 min, 1 min pauza
Premii: diplome si medalii.

REGULAMENT MMA AMATORI

orice tehnica in care adversarul aterizeaza in cap sau pe gat (suplex,slam,6-12,etc), orice tehnica care forteaza coloana sau gatul, ghilotina facuta doar pe gat, knee-bar, hell-hook, toe-hold, orice fel de
lovitura cu coatele,lovituri de genunchi la cap(in picioare sau la sol),lovituri cu antebratul, lovituri inghinale, lovituri in coloana sau in spatele capului(loviturile care sunt spre spatele capului si nu ating

-dupa 5-10 lovituri consecutive la sol daca sportivul nu se apara activ

ECHIPAMENT OBLIGATORIU:manusi mma AMATORI(manusi mma groase), tibiere CIORAP (fara scai),protectie dentara,protectie inghinala,protectie sâni la fete, short sau pantaloni mulati, tricou, bustiera sau rashguard.

GRAPPLING, tatami

Fete si Baieti.

Regulament Grappling:
-NO-GI
-Timp de lupta 5 minute.
-Se castiga prin abandonul adversarului in cele 5 minute regulamentare
-In cazul in care dupa cele 5 minute niciun sportiv nu abandoneaza, departajarea se face cu ajutorul unei runde suplimentare de max un minut, cu plecare din tehnica impusa(armbar sau control spate, la alegere). E declarat castigator sportivul care finalizeaza si este cronometrat in cel mai scurt timp. Daca niciunul dintre sportivi nu reuseste sa finalizeze intr-un minut, castigator va fi declarat sportivul cu greutatea cea mai mica.

TEHNICI INTERZISE: orice tehnica in care adversarul aterizeaza in cap sau pe gat(suplex,slam, 6-12, etc)orice tehnica care forteaza coloana sau gatul, ghilotina facuta doar pe gat, knee bar, hell hook, toe hold.
ECHIPAMENT MINIM OBLIGATORIU: protectie dentara, protectie inghinala, short sau pantalon lung, tricou, bustiera sau rashguard. Degetele bandajate sunt permise.

DATA LIMITA TRIMITERE LISTE SPORTIVI: 3 Februarie 2020
TAXA PARTICIPARE 50 LEI DE SPORTIV PENTRU FIECARE PROBA
CANTAR OFICIAL 8 Februarie 2020 intre orele: 10.00-11.00
Contestatii: 100 lei, doar cu proba video, in maxim 10 minute de la meciul contestat.
Medic oficial cu atestat medicina de urgenta.